Будинок учителя реставрують відповідно до задумів його архітектора Павла Альошина

 

Під час реставрації Будинку учителя (вул. Володимирська, 57) фасад, оздоблений  інкерманським шліфованим каменем, буде звільнений від фарби та набуде вигляду, який мав на початку, у 1912 році, за задумом архітектора Павла Альошина.

 

За час експлуатації хаотичні ремонти без належного наукового супроводу завдали значної шкоди будівлі та спотворили її первісний вигляд і стилістичні особливості. Тому в ході реставрації Будинку учителя повернуть той вигляд, який він мав більше ста років тому.

 

«Реставрація не передбачає творчого підходу виконавців, а націлена на збереження автентичності архітектурної пам’ятки, - зазначив Вячеслав Непоп, директор комунального підприємства «Житлоінвестбуд-УКБ», яке визначене замовником реставрації. – Саме тому ми зібрали команду архітекторів, істориків, хіміків-технологів, конструкторів, реставраторів, які пропонують реставраційні рішення на основі глибоких досліджень як самої будівлі, так і архівних матеріалів».

 

За словами Юрія Ковальова, Заслуженого архітектора України, наукового керівника та головного архітектора проекту, Київському Будинку учителя пощастило у плані підходу Павла Альошина до будівництва. «Альошин був надзвичайно копіткий та уважний до кожної дрібнички у проектуванні – зазначив Ю.Ковальов. - Це стосується не тільки креслень, але й листування з замовником та підрядниками, різноманітних розрахунків та нарисів. На наше щастя, всі ці матеріали збереглися у київських архівах».

 

На сьогодні є більше 100 нарисів, малюнків, креслень листів, та світлин, які є достовірним підтвердженням задумів та ідей П. Альошина. Майже безпрецедентний випадок, коли в архівах збережені конструктивні креслення, розкладка покриття даху та скляного куполу, робочі креслення опалення та вентиляції станом на 1912 рік. Ці документи стали основою проектів реставраційних робіт.

 

Будинок учителя побудували у 1910-1912 роках, і під контролем архітектора П.Альошина також капітально перебудували в 1937-1938 роках. Збережені креслення дають відповідь щодо первісного планування будинку та пізніших перепланувань.

 

Задум Павла Альошина полягав у тому, щоб зробити Будинок учителя величним, просторим, але  аскетичним у своєму оздобленні храмом науки. Справжньою перлиною будівлі є лекційна зала на 500 місць, де застосовано більше декоративного оздоблення, ніж в інших приміщеннях. Приміщення урочисте та вишукане, але, на жаль, неодноразово спаплюжене за часи експлуатації пам’ятки. Інтер’єр зберігся лише на світлинах та малюнках Павла Альошина. 

 

Враховуючи кількість і детальність зібраних матеріалів, проект реставраційних робіт на 2017-2019 рр. включає, зокрема,  реставрацію унікального інтер’єру лекційної зали зі стильовими особливостями 1912 року.